úterý 12. ledna 2010

Autobusem do Anglie

Překonat vzdálenost mezi Prahou a Londýnem je dílem necelých dvou hodin. Ti, kdo se rozhodnou na poslední chvíli, mají obavy z letecké přepravy, anebo si chtějí z jiných důvodů cestu prodloužit (a naopak šlachy na nohou zkrátit), cestují autobusem.

Nijak složité je dopravit se do Anglie (nebo opačnou cestou) busem. Přepravců, kteří tuto službu nabízejí, je několik - z hlavy jmenuji Student Agency a Eurolines - http://www.studentagency.cz/ & http://www.eurolines.cz/. Výhodou takového cestování je větší množství zastávek, kde člověk může nastoupit, anebo vystoupit, pokud například není spokojen s úrovní občerstvení, prodávaného řidičem. Sám jsem doposud cestu do Anglie autobusem nepodstoupil a rád bych při tom i setrval. Přece jen, dvacet hodin strávených na palubě, byť relativně komfortního, stroje ve mně probouzí vzpomínky na cestování Karosou do Španělska, a byť to byla v jádru veselá cesta (šlo o zájezd pořádaný školou), volím od té doby na větší vzdálenosti rychlejší způsoby transportu. Ano, cesta autobusem do Londýna trvá skoro jeden celý den, přesto se jí stále dostává značné přízně.

Popravdě nevím jistě, jezdí-li všechny autobusy z Čech do francouzského přístavu Calais, odkud se pak plaví na trajektu přes kanál La Manche nebo tento vodní předěl překonají Eurotunnel(em). Jistě jsem ale jedenkrát v Doveru v těsné blízkosti kotvící lodi zahlédl autobus společnosti Eurolines opuštěný veškerým osazenstvem, které hned vedle dopřávalo si protáhnout nohy a nadýchat se přímořského vzduchu před nástupem do útrob mořského plavidla.

Cena jízdného odvisí od přepravce - pohledem na ceníky přišly mi výrazně levnější nabídky společnosti Student Agency, a to v řádech set korun českých. Co se týká srovnání komfortu jízdy, nemůžu posloužit porovnáním - pamatuji si jen výpověď jedné účastnice takového výletu, která stěžovala si na hrozné útrapy a mládí strávené na cestě. Výhodou pořizování si tohoto druhu dopravy je skutečnost, že cena není tak závislá na době, kdy jízdenku pořizujete; narozdíl od letenek, kde čím dříve, tím levněji. Jízdenka na autobus má cenu stálou, ačkoliv i tam existují akční nabídky, tzv. last minute. Též co se týká převozu částí domácnosti, vyplatí se více využít úložnou část autobusu spíš než zaplatit letectvu nemalé částky za zavazedla navíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat