úterý 25. června 2013

Švédské léto začínáTak už se dny zase krátí a noci prodlužují - zima se blíží. Než ale vytáhneme brusle a vyrazíme na rybník, dopřejme si dlouhé švédské léto, které jsme před pár dny otevřeli slavností slunovratu - Midsommar. Je to jeden z nejdůležitějších svátků ve švédském kalendáři a možná že nejoblíbenější právě proto, že je spojený s létem, takže se většinou příjemně slaví venku. Odpoledne se pobaví hlavně děti a starší ročníky, večer se kalí. Ta odpolední oslava bývá většinou organizovaná, třeba na náměstí nebo nějakém jiném veřejném prostranství. To tam lidi postaví, zatím ještě zastřízliva, májku, kolem které tancují veselé tanečky, někteří v krojích, jiní v civilu. Večer už pak jsou oslavy v kruhu rodin a přátel. Jí se, pije, vlajkovou lodí hostiny bývá slaneček (sill), zalévaný alkoholem. Ať už je původ toho svátku jakýkoli, osobně se přikláním k tomu, že Midsommar je oslava začátku letních dovolených. Když byste udělali anketu na ulici, jak dlouhé volno si lidi berou, tipuju, že výsledek by byl v průměru tři až čtyři týdny. V kuse, samozřejmě. Dva týdny jsou považované za krátkou dovolenou, tři už ujdou, čtyři je normál a pět týdnů není nic výjimečného.

Švédové mají rádi svůj čas volna a léto je období, kdy se život ve Švédsku výrazně zpomalí. Něco jako v Anglii, když napadne sníh. Služby fungují na půl plynu, otevírací doby a jízdní řády hromadné dopravy jsou výrazně zredukované, v práci je klid až hrobový.Nejlepší způsob, jak tomuhle vražednému netempu uniknout, je vzít si dlouhou dovolenou. Když se bavím se svými kolegy o tom, jak se chystají trávit dovolenou, většinou v tom figuruje týden nebo dva někde v zahraničí (populární je třeba Turecko nebo Španělsko) a zbytek času na chatě. Švédové jsou vášniví chataři - mít chatu je považováno za součást kvalitního života. Chodit do lesa sbírat bobule, projíždět se lodí po jezeře, na terase popíjet kávu, tu a tam nějaká taneční zábava pro chataře - to je švédský sen. Ne každému se vyplní, ale když není chata, můžeme vyrazit se stanem do kempu, kterých je tu taky dost. Takhle dobíjejí Švédové baterky po dlouhé zimě.. a před ní.

Právě jsem objednal jeden velký rodinný stan, tak snad se do nějakého kempu v létě taky podíváme. Poprvé v životě si beru tři týdny dovolené, taková doba.. Vyrazíme objevovat exotickou Českou republiku.


Tady je odkaz na jedno rozverné video, které Vám přiblíží oslavu Midsommar:

http://www.youtube.com/watch?v=tWU0CGfj-SU

Žádné komentáře:

Okomentovat