pondělí 5. srpna 2013

Srovnání pojmů a dojmů - Bydlení

Anglie vs. Švédsko, jak je vidím.


Bydlení

Za pět let života v UK jsme vystřídali čtyři podnájmy - jeden byt a tři domy. Z londýnského předměstí na venkov v Essexu; celkově bych tuhle nájemnickou zkušenost označil termínem 'standardní anglická ojebávka'. Hodně peněz za málo místa, neochota řešit praktické problémy a taky různé špinavé hry ze stran majitelů i realitních kanceláří, když šlo o peníze. A o ty šlo především.
Užili jsme si různých taškařic, ale co se mi vybaví v první řadě, když přijde řeč na bydlení v Anglii, je rozměr nemovitostí. Hustota lidí na povrchu anglickém je vysoká, a tak jsou vysoké i ceny za metr čtvereční. Anebo můžete za míň peněz dávat liškám dobrou noc.

Před naším exodem do Švédska jsme byli na sklonku koupě domu v jednom essexském městě. Nakonec jsme koupili dům ve Švédsku. Když srovnání těch dvou domů shrnu do jedné věty, v Anglii bychom za víc peněz koupili výrazně méně prostoru a nemovitost v horším stavu s nutností oprav.

Naše švédská bydlící zkušenost je zatím krátká - dva měsíce v bytě od zaměstnavatele, jeden rok ve vlastním domě. Kromě toho "našeho" bytu jsem navštívil několik dalších, řekněme obyčejných, a co se velikosti týká, působily prostorným dojmem. To samé platí o domech. Zase je to o té hustotě obyvatelstva, která je tady v porovnání s UK výýrazně nižší.

Naštěstí jsme se nedostali k potřebě pronajmout si bydlení, ale co si v kostce vybavím, buď si člověk pronajme soukromě, a to bývá spíš dražší, nebo se zapíše do pořadníku na pronájem z obecního, kde zaujme příčku podle bodového systému (body získá například za každý den pobytu v zemi), a až přijde jeho řada, může bydlet.

Zajímavé jsou společné prádelny, ve kterých nájemníci najdou pračku a sušičku v potřebném množství, a kam si mohou zarezervovat čas, kdy budou mít prádelnu pro sebe. Zabukujete si tříhodinový blok, přinesete své týdenní prádlo a perete a sušíte, dokud je co. Když vám zbyde volný čas do konce, můžete si tam třeba zahrát piškvorky se sousedem, který přišel se svou taškou ve víře, že skončíte dřív. Nebo se pohádáte. A pak se pomilujete a tím se usmíříte.

V Londýně jsem důvěrně poznal mnohá zákoutí, obydlená převážně chudými přistěhovalci, zatímco v našem sotva stopadesátitisícovém městě jsem byl jen párkrát na skok v obdobných místech. Řekl bych, že obě země se snaží poskytnout takovým oblastem velkou péči, v Anglii mi ta místa přišla obecně víc zdevastovaná a špinavá, ale při množství lidí tady a tam mi to přijde těžce srovnatelné.

V každém případě vám radím, nestěhujte se do Švédska! Jen tak tady může být tolik volného prostoru.

1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Přidejte se k úspěšným - Spojte se s více než 4,000,000 investorů a obchodníků ze 170 zemí

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovědětVymazat