čtvrtek 15. srpna 2013

Srovnání pojmů a dojmů - bezpečnost

Anglie vs. Švédsko, jak je vidím.


Bezpečnost

V prvních měsících v UK jsme bydleli v Hayes - nepěkném hnízdě na západě Londýna. Někdo nám ukradl tenisky, které jsme naivně nechali na rohožce před vchodem do domu. Další naše bydliště bylo o několik mil dál, v lepší čtvrti. Na parkovišti za naší pidizahradou se odjednou začaly objevovat použité kondomy a zbytky jointů. Cestou do práce se mě jakýsi dobrák pokusil shodit z kola ve chvíli, kdy jsem ho míjel - prostě jen tak, asi že bylo hezky. Když jsme si odpoledne vyzvedávali dítě ze školky, čekali jsme všichni rodiče za třímetrovým plotem, dovnitř jsme byli vpuštěni naráz a děti vycházely ze školky po jednom, aby učitelky viděly, kdo je odvádí. Policejní přítomnost v ulicích byla výrazná, ať už v centru Londýna, na předměstí nebo ve městě v Essexu, kde jsmy bydleli následně. Nemůžu říct, že by ve mně ty všudepřítomné uniformy a policejní houkačky vyvolávaly zvýšený pocit bezpečí; a to jsme bydleli v klidných zónách.

Ten rok a něco, co žijeme ve Švédsku, mám daleko silnější pocit bezpečí než jsem měl v Anglii. Ne, že by se tady nekradlo a nenásilničilo, tomu člověk neunikne. Atmosféra je tady ale obecně víc důvěřivá. Švédové jsou, řekl bych, celkem zvyklí na poctivost, a ani mi nepřijde, že by se policajti objevovali víc než je nutné. Když takhle vyrazím třeba do centra města, narazím možná na policejní hlídku, někdy ani to ne. Kola necháváme nezamčená před domem; pravda, bydlíme na předměstí, v centru bych si to nedovolil. Ale nestává se, že bych při ranní procházce městem viděl poničená jízdní kola, vymlácená skla na zastávkách nebo podobné výtržnosti. V oblasti londýnských předměstí to byly běžné obrázky. Přitom tady nehrozí lidem za takové přečiny nějak výjimečné tresty, možná jenom víc používají rozum a uvědomují si svět kolem sebe.

Můj pocit bezpečí ve Švédsku utvrzuje i množství dětí, které chodí nebo jezdí na kolech samy do školy, místo toho, aby je tam dováželi rodiče v autech. Jako mnoho jiných věcí ve Švédsku, i tohle mi připomíná doby mého dětství. Tehdy jsme se každé ráno sebrali a šli společně do školy, cesta domů pak většinou trvala dýl.

1 komentář:

  1. 'Myslím si o Angličanech, že je to národ ovcí a taky si myslím, že tu ovcovitost v nich hodně podporuje právě ten falešný pocit, že se někdo o ně stará za ně.' ... 3x podtrhnout a zaramovat. Uz par let premyslim, jak bych tento narod popsal. Tato definice j docela vystizna.

    OdpovědětVymazat