sobota 6. července 2013

Srovnání pojmů a dojmů - Angličtina

Anglie vs. Švédsko, jak je vidím.


Angličtina

Jeden z aspektů života v UK, který mi chybí, je jazyk. Angličtinu mám rád, obzvlášť tu britskou s jejími různými dialekty a akcenty. Zatímco Britové používají přirozeně bohatý jazyk, ve Švédsku je to jeho jednodušší varianta. Ve Švédsku mluví nějak anglicky většina obyvatel; důležité je právě to slovo 'nějak'. Ta škála dovednosti používat anglický jazyk je hoooooodně široká, stejně jako chuť cizí jazyk použít v rozhovoru. Pro mnoho Švédů není problém přecházet mezi švédštinou a angličtinou, a i když jde poznat, že angličtina není jejich první jazyk, používají ji obratně a bez větších problémů vyjádří to, co chtějí. Nejčastěji si osvojují 'americký' akcent, prý je to hodně dané tím, že sledují americké filmy v původním znění a hodně Švédů má rodinu v USA, byli  tam studovat atd. Švédové jsou sebevědomí a hrdí, a proto je pro ně důležité, aby i jejich projev byl co nejlepší. Takže je velký rozdíl, když se pracovní meeting se Švédy vede ve švédštině nebo v angličtině. V jejich rodném jazyce jsou mnohem uvolněnější, vtipkují a více diskutují, zatímco v angličtině se drží při zemi; takže když jsem jediným účastníkem švédsky nemluvícím, je mi jich skoro líto, že si kvůli mě neužijí své milované meetingy tak, jak by rádi. Švédové meetingy milují, vrátím se k tomu později.

V Anglii jsem se nezřídka setkal s tím, že se mi angličané snažili dát pohrdavě najevo, že je pro ně obtížné mi rozumět, i když to podle mě byla jenom záminka pro jejich obecně odtažitý vztah k cizincům. Ve Švédsku tohle nehrozí, vzhledem k tomu, že angličtina tady není první jazyk. Vůbec  bych řekl, že vztah k cizincům je tady na lepší úrovni než v UK.

1 komentář:

  1. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší pravděpodobnost výhry

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat