neděle 26. května 2013

Ve švédských městech hoří auta
Nadpis jako z Blesku - člověk si představuje obrazy Apokalypsy v ulicích jindy tak poklidného Švédska. V posledním týdnu se takové titulky v místních médiích objevovaly; to jak na předměstích největších švédských měst (Stockholm, Göteborg, Malmö, Linköping) skupinky mladých nepokojných přistěhovalců podpalovaly auta a popelnice. 

Připomnělo mi to události z léta 2011 v Anglii, hlavně v Croydon a Tottenham, ale tam to bylo výrazně divočejší. Jak v Anglii, tak i tady bylo důvodem nebo záminkou pro rozpoutání nepořádku zastřelení jednoho z přistěhovalců. Švédsko svou tolerantní přistěhovaleckou politikou nasálo pořádnou dávku obyvatel ze vzdálených kultur: dnes tvoří přistěhovalci 15% obyvatelstva. Ve stockholmské čtvrti Husby, kde to před týdnem začalo hořet, je 80% obyvatel jiného původu než švédského. 

Snad se to ani nedá nazývat nepokoje, jsou to spíš ničemné akce mladých lidí, kteří se toho moc nenaučili doma ani ve škole a chtějí vybít svůj vztek nebo se vytáhnout před podobně postiženými. Ostatní švédské obyvatelstvo dál jogguje, pracuje na zahradě, jezdí na kole, posedává u kávy a chodí nakupovat - ohně se odehrávají ve čtvrtích přistěhovalců, kam není normálně důvod chodit. 

Podle toho, co jsem se dočetl, se situace zklidňuje poté, co se do toho vložily skupiny obyvatel z problémových předměstí - sousedé, komunita. Hlídají si svoje území, spolupracují s policií a snaží se to těm darebákům rozmluvit. I když bych rád viděl ostřejší tresty, včetně pranýřovaní, myslím si, že domluvit se a vychovávat je v tomhle případě dlouhodobě lepší řešení než změny v zákonech.

Z toho, co jsem zatím zažil v několika zemích, vytvořilo Švédsko nejlepší model, který poskytuje přistěhovalcům podmínky k začlenění se a k osobnímu rozvoji. Doufám, že je dobrá šance současnou neklidnou situaci vyřešit uvnitř komunit a že Švédsko bude i nadále zemí, kde se žije celkem normálně, v klidu a bezpečně. 

2 komentáře:

 1. Ahoj, no Svedsko je urcite super volba. Ziju skoro 5 let v UK a pred 2 tydny jsem se byl podivat do Stockholmu. Naprosta parada, nejak jsem byl v soku ze jsem za 3 dny pobytu nepotkal nikoho opileho (natoz pak stado opilych zenskych jako je to bezne v UK). Jen ty ceny byly silene. Muzes upresnit, kde zhruba ve Svedsku bydlis? Je to Stockholm nebo nektere z dalsich vetsich mest? Je neco, co ti ve Svedsku oproti UK chybu?

  Mej se tam dobre a pokracuj v psani!
  Ondra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj, bydlím v Linköping. tady není noční žživot tak pestrý jako ve Stockholmu, ale bary a pár klubů tady jsou. Taky jsem si všiml, že tady člověk nepotkáš tolik opilců dělajících výtržžnosti v pátek a v sobotu večer jako v UK. Ne žže by ŠŠvédové byli svatí, ale jsou víc umírnění, co se týká konzumace alkoholu. Při těch cenách aby ne.

   Chybí mi britský humor, připadá mi, že Švédové jsou příliš umírnění i v tomhle. Ironie je jako šafránu a kolikrát zůstanu vedle z toho, jak dokážou vzít vážně něco zjevně nadsazeného nebo ironického.

   Když nepočítám pár kamarádů, tak to bude asi tak všechno, co mi z UK chybí :)

   Měj se,
   V.

   Vymazat