sobota 30. dubna 2011

Z odposlechu: Groove Armada

Groove Armada: Chicago / I see u baby


.

Oni a my

Včera jsme tu měli svatbu člena královské rodiny, všichni to vědí. Nějak mě to nevzrušovalo, tenhle typ podívané si klidně nechám ujít. Ke královské rodině chovám stejné city jako oni ke mně, a v jakém oblečení účastníci nastoupili mě nezajímá. Jo, kdyby vystupovali vysvlečení, bylo by to o něčem jiném!

Nicméně se u nás doma někdo díval, televize byla puštěná a já seděl u počítače, který je ve stejné místnosti, takže jsem tu a tam hodil oko. Klobouky, které odporovaly fyzikálním zákonům, chlápci, kteří popírají přírodní zákony, navíc oblečení do těžkých ubrusů - to mě příliš nezaujalo. Co ale zachytilo moji pozornost byl princ Charles, usazený v Rolls Royce. Jsem poměrů spíš neznalý, ale tak nějak chápu, že Charles je spíš na straně bojovníků za udržitelný rozvoj a čistou planetu než v táboře skeptiků a lidí vůbec zlých. Tentokrát usedl na stranu zla - nepochybuju, že se kvůli tomu cítil trapně.

Protože jsem zmasírovaný sdělovacími prostředky a počítám svoji karbonovou stopu i když se zrovna nahý vznáším nad zelenou loukou, poslal jsem dotaz přes Google a našel jsem článek na Telegraph.co.uk, který informuje o karbonové brázdě, vyhloubené ostře sledovanou svatbou. Čísla jsou odhadem novozélandské společnosti Landcare Research a bral bych jejich výstup spíš jako žertík než vědu, nicméně článek samotný je vtipné čtení - obzvlášť ty pasáže, kde autorka popisuje, jak se někteří aktéři události snaží snížit dopad akce na životní prostředí.

Celé by to bylo legrační, ovšem pokud by na nás všechny platil stejný metr.

Proč to říkám? Při pohledu na prince Charlese, ovečkoidně se v pohodlí své limuzíny tvářícího, jsem si vzpomněl ještě na to, že některé radnice v Londýně rozdávají obyvatelům pokuty za to, že nerecyklují jejich odpad vůbec nebo nerecyklují správně. Třeba tady a taky tady. A jsme zase u toho orwellovského: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Tolik můj příspěvek ke včerejší svatbě, teď jdu zasadit pět stromů, abych planetě vykompenzoval za napsání tohoto článku.


.

sobota 16. dubna 2011

Z odposlechu: David Bowie

Skladby Davida Bowieho mě nechávaly chladným, dokud jsem neobjevil tento poklad. Dcera na to tancovala na představení taneční školy.


úterý 5. dubna 2011

Escape to the country

Ráno v Essexu, v poledne v centru Londýna, večer ve Stone v hrabství Staffordshire. Hodně cestování, ale na konci dne jsem našel klid anglického venkova, vůni chléva ve vzduchu a sklenici piva v hotelovém baru. Zítra ještě trochu víc toho venkova, a pak zpátky mnoho asfaltových mil domů. .

sobota 2. dubna 2011

V metru si ještě nezavoláme

Tak to vypadá, že z plánu zavést signál pro mobilní telefony do londýnského metra ještě do Olympijských her nic nebude.

Boris Johnson to tlačil s TfL, čínská firma standardně nasadila rozdávací strategii, ale UK operátoři projekt prozatím odpískali. Zajímalo by mě, proč. Jestli opravdu proto, že se nechtěli uvázat slibem vybudovat složitou síť v horizontu asi tak roku (v britských podmínkách nemožné) nebo je to v 'zájmu národní bezpečnosti'. Čínská firma má údajně spojení se stranickou špičkou, byla předmětem vyšetřování několika zemí a některé její obchodní akce byly zakázány; i když třeba BT od nich nakupují. Může v tom být i Ericsson, který má obavu ze ztráty výsostní pozice v UK.



Co se nás ovcí týká, přicházíme tím o skvělou příležitost nechat se pást ještě bezpečněji. Jen si představte, že akce proběhla a signál v metru je skutečností. Jednoho dne se přihodí incident, třeba ve stanici Monument mladík zmlátí vousatého chlápka s batohem na zádech. Přivolaní policisté zajistí batoh, který, jak se ukáže, je nacpaný třaskavinou. Provede se analýza CCTV záznamů, ze kterých vyjde najevo, že vousáč cestou na nástupiště na jezdících schodech telefonoval.... Muž byl prý možná napojený na známou teroristickou síť. Začne se probírat, jaký má signál v metru vliv na bezpečnost cestujících. Vznikne nezávislá komise, která vydá doporučení. Telefonáty v metru budou "náhodně" odposlouchávány a nahrávky mohou sloužit ke školícím účelům. Že je to přitažené za vlasy?


Určitě... Zato v Číně, odkud mohlo do metra připutovat vybavení za padesát mega, nám ukazují cestu:


.